Misja MDAG

Millennium Docs Against Gravity zainicjował modę na filmy dokumentalne w Polsce i od tego czasu wzbudza szerokie zainteresowanie odbiorców, co jest wynikiem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalowego.

20. edycja festiwalu w 2023 roku zgromadziła widownię ponad 144 tysięcy osób. Jako jedyny festiwal filmowy w Europie odbywa się naraz w 8 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz Łodzi.

W maju 2024 roku zaprosimy widzów do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych.
21. MDAG odbędzie się w dniach 10-19 maja w kinach, a następnie online w dniach 21 maja - 3 czerwca 2024 roku.

Nasz festiwal rozwija się w sposób nomadyczny, na miarę XXI wieku, szukając widza w całym kraju. Uważamy, że to jest przyszłość festiwali filmowych. Podchodzimy niezmiernie poważnie do priorytetów upowszechniania kultury filmowej partnerskich instytucji dofinansowujących festiwal. Rosnąca publiczność, ranga festiwalu na arenie międzynarodowej oraz wzrastająca liczba partnerów świadczą o słuszności konceptu rozwoju festiwalu i tworzenia wspólnoty widzów oraz organizacji współorganizujących to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce.

W 2021 roku założyciel i dyrektor festiwalu - Artur Liebhart został nagrodzony Paszportem „Polityki” - przyznanym po raz pierwszy w specjalnej kategorii "Kultura Zdalna". W 2019 roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”.

Nasz festiwal był pierwszym w Polsce, który wprowadził konkurs na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (Nagroda Banku Millennium). W 2009 roku nasz festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. Festiwal został ponownie nominowany w tej samej kategorii w 2013 roku.

W 2022 roku Millennium Docs Against Gravity zostało przyjęte przez Europejską Akademię Filmową w poczet „najważniejszych europejskich festiwali filmowych”, zyskując możliwość kwalifikowanie filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. W 2023 roku członkiem Europejskiej Akademii Filmowej stał się dyrektor artystyczny festiwalu - Karol Piekarczyk.

MDAG jest także współzałożycielem i członkiem sieci Doc Alliance, która skupia siedem kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH: DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, FID Marsylia, Visions du Réel Nyon, Doclisboa i właśnie Millennium Docs Against Gravity.

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY_A

- hasło edycji MDAG w 2023 roku brzmiało „Nie bądź obojętny_a” i odwoływało się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi.

20. edycja festiwalu była doskonałym momentem na powrót do najważniejszych tytułów ostatnich dwóch dekad i równocześnie spojrzenie na teraźniejszość dzięki nowym sekcjom w programie. 20 legendarnych filmów na 20-lecie MDAG było autorskim wyborem dyrektora i założyciela festiwalu Artura Liebharta. To tytuły, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. 10 z nich zostało zaprezentowanych w kinach a 10 w części online festiwalu.