Festiwal trwa cały rok!

Poznajcie lepiej cykle filmowe Against Gravity

 

Nasza praca trwa okrągły rok. Z myślą o edukacji, ale też o ważnych sprawach społecznych, organizujemy cykle filmowe. Pojawiają się w różnych miastach, dając szansę na spotkanie z festiwalowymi (i nie tylko) hitami jeszcze szerszej publiczności.

 

Filmoterapia z sensem

Filmoterapia z sensem to cykl, który ma już cztery lata! Podczas naszych psychologicznych spotkań z filmem dokumentalnym odbyliśmy ponad 50 rozmów, w których brało udział ponad 4,5 tysiąca widzów, w kilku miastach. Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które, jak w soczewce, skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) prowadzimy dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiamy i konfrontujemy wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. 

Organizatorzy: Millennium Docs Against Gravity, Kinoteka PKiN. Partnerzy: SENS psychologia dla ciebie, Filmoterapia.pl


Akademia Dokumentalna 

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Chcemy zainteresować widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie. Program realizowany jest w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i na uczelniach wyższych. Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych. Ten cykl nastawiony jest w największej mierze na edukację. W tym roku organizujemy zajęcia wspólnie z najbardziej prestiżowymi ośrodkami uniwersyteckimi: Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Gdańskim.


Akademia filmu awangardowego

To nasz flagowy projekt edukacyjny. Ponad 40 filmów awangardowych i dokumentalnych składa się na nowe zajęcia, skierowane głównie do studentów Uniwersytetu Warszawskiego i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Co tydzień chętni spotykają się z dziełami mistrzów oraz ekspertami. Trudno zrozumieć współczesne kino, w szczególności dokumentalne, bez wiedzy na temat dzieł, które stworzyły podstawę dla kolejnych pokoleń twórców. Program obejmuje więc projekcje filmów legendarnych twórców: Luisa Buñuela i Salvadora Dali’ego, Dzigi Wiertowa, Mai Deren, Jonasa Mekasa, Franciszki i Stefana Themersonów, Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, Kennetha Angera, Yoko Ono i wielu innych. Przy okazji sylwetki Mai Deren, Josepha Beuysa czy Tony’ego Conrada są idealnym wstępem do odbioru współczesnych filmów dokumentalnych.

Organizatorami Akademii filmu awangardowego są: Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt jest współfinansowany przez m. st. Warszawę i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerami projektu są: Akademia Dokumentalna, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Arsenal – Institute for Film and Video w Berlinie, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Cinémathèque Française, Home Movie Day Warszawa.