Goście festiwalu

Od początku trwania festiwalu nasze zaproszenie przyjęło wielu prominentnych gości z zagranicy. Z publicznością festiwalu spotkali się m.in. legendarny reżyser Werner Herzog (2010), słynna badaczka szympansów Jane Goodall (2011, z okazji premiery filmu „Życie Jane”), brytyjska aktorka Charlotte Rampling (2012, film „Charlotte Rampling. Spojrzenie”), gwiazda porno i eks-posłanka Cicciolina (2017, film „Cicciolina. Skandal to ja”), raperka M.I.A. (2018, film „Matangi/Maya/M.I.A.”), nominowany do Oscara wybitny twórca kina dokumentalnego Hubert Sauper (2020). W 2022 roku jednym z najważniejszych wydarzeń kinowych było zderzenie gigantów - mistrzów pracy nad archiwaliami Siergieja Łoźnicy i Billa Morrisona.

W 2023 roku widzowie mogli wysłuchać i sami zadać pytania 124 twórcom lub bohaterom filmów podczas 127 spotkań z nimi. 20. edycja MDAG była szansą na spotkanie z wieloma wybitnymi postaci ze świata kina dokumentalnego. Festiwal ponownie ugościł twórców i bohaterów filmowych, pochodzących z różnych zakątków globu, tworząc niezwykłą okazję do osobistych rozmów i wymiany myśli.

MIA_2.jpg

Wśród gości festiwalowych znalazł się reżyser Sam Green, który przyjechał z interaktywnym projektem „32 dźwięki". Green zdobył nominację do Oscara za film „The Weather Underground". Erik Gandini, włosko-szwedzki reżyser, i przyjaciel festiwalu zaprezentował „Świat po pracy". Gandini jest znany z takich hitów, jak „Szwedzka teoria miłości” czy „Nadprodukcja. Terror konsumpcji". Z kolei duńska reżyserka Lea Glob zwyciężyła w tym roku w Konkursie Głównym MDAG dzięki filmowi „Apolonia, Apolonia", który zdobyły także liczne nagrody na innych międzynarodowych festiwalach.

Warto także wspomnieć o samej tytułowej Apolonii Sokół, francuskiej malarce z polskimi korzeniami, która odwiedziła Warszawę i spotkała się z publicznością. Jej prace wyrażają silne polityczne przesłanie, a sama Apolonia walczy o prawa kobiet oraz mniejszości przez swoją sztukę.

Vitaly Mansky, wybitny reżyser i producent dokumentalny, znany ze swoich odważnych produkcji, powrócił na MDAG z wstrząsającym filmem „Wschodni front”, pokazującym front rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Andreas Koefoed i Jorgen Leth wspólnie stworzyli film "Muzyka dla czarnych gołębi", opowiadając w uniwersalny sposób o tym, jak powstaje muzyka. Podczas festiwalu odbył się także koncert duńskiego gitarzysty Jakoba Bro, bohatera filmu, który wystąpił razem z norweskim trębaczem Arve Henriksenem i perkusistą Joey'em Baronem, przynosząc niezapomnianą dawkę muzykalnych doznań.

Jak co roku festiwal gościł wielu polskich twórców. Jakub Piątek podzielił się z publicznością swoim filmem „Pianoforte", który miał swoją światową premierę w Sundance. Kuba Mikurda, znany reżyser i badacz filmu, tym razem przedstawił świat Stanisława Lema w „Solaris Mon Amour", które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmu „Vika!” oraz bohaterka filmu, DJ Vika, skradły serca publiczności w kilku miastach festiwalowych. Spoglądającą z plakatu twarzą tegorocznego festiwalu była za to Alisa Kovalenko - ukraińska reżyserka, która sama uczestniczyła w walce na froncie wojny spowodowanej rosyjską inwazją w Ukrainie. Jej film „Nie znikniemy”, który jest polską koprodukcją, miał swoją światową premierę na Berlinale.

20. edycja Millennium Docs Against Gravity zaprezentowała bogactwo perspektyw, głęboką refleksję i inspirujące historie, które łączą twórców oraz widzów kina dokumentalnego.

Opinie zaproszonych w 2023 roku gości:

Ogromnie dziękuję za zaproszenie na Wasz niesamowity festiwal! Tyle wspaniałych osób i interesujących projektów.
— Heidi Kim Andersen - Danish Film Institute

Dziękuję za hojną gościnność i inspirujące wydarzenia branżowe. Bardzo miło mi było poznać wielu utalentowanych i interesujących filmowców z Polski i Ukrainy oraz ich projekty. W szczególności, sesje pitchingu POLE POSITION wydały mi się bardzo mądre, prezentacje mnie zaintrygowały na tyle, że zmieniłem plany oglądania filmów, aby dać pierwszeństwo dwóm produkcjom, które poznałem dzięki temu wydarzeniu.
— Jaie Laplante – Artistic Director DOC NYC
Byłem pod wrażeniem ogólnego programu filmowego oraz projektów prezentowanych podczas forum. Prowadzenie dyskusji na Forum było bardzo dobre, podobała mi się także różnorodność ekspertów.
— Marije Veenstra - IDFA Education
Zawsze jestem wielkim fanem sesji pitchingowych (bycie świadkiem kreatywności innych ludzi to ogromny przywilej), a w tym przypadku większość projektów uważam za bardzo przekonujące i podobała mi się sposób, w jaki moderatorzy starali się sprawić, by prezentujący czuli się swobodnie na scenie, aby mogli zabłysnąć. To coś, czym zdecydowanie się inspiruję (i do czego dążę w przypadku wszystkich prezentacji, które prowadzę).
— Gert Hermans - ECFA
Ogromne podziękowania za zaproszenie do Warszawy. To była czysta przyjemność uczestniczyć w wydarzeniach branżowych i cieszyć się waszym wspaniałym towarzystwem przez cały pobyt.
— Rodrigo Pedro - Doclisboa
Bardzo, bardzo dziękuję za zaproszenie, za rewelacyjna gościnę, za mila atmosfera I ogólne ciepło Waszej imprezy. To co robicie jest naprawdę niezwykle I wiem, ze nie jestem jedyna, która tak myśli, bo zarówno znajomi z branży jak I filmowcy zdają się podzielać to zdanie!
— Ania Trzebiatowska - Sundance Film Festival