Na tej stronie znajdziesz konkretne dane dotyczące struktury oraz rozwoju publiczności, wydarzeń, nagród, całorocznych cykli filmowych, liczby publikacji oraz zasięgu i wartości mediowej festiwalu. Tym samym MDAG stawia sobie za cel sprostanie najwyższym standardom transparentności.

Nasza misja

Millennium Docs Against Gravity zainicjował modę na filmy dokumentalne w Polsce i od tego czasu wzbudza szerokie zainteresowanie odbiorców, co jest wynikiem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalowego.

20. edycja festiwalu w 2023 roku zgromadziła widownię ponad 144 tysięcy osób. Jako jedyny festiwal filmowy w Europie odbywa się naraz w 8 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz Łodzi.

W maju 2024 roku zaprosimy widzów do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych.
21. MDAG odbędzie się w dniach 10-19 maja w kinach, a następnie online w dniach 21 maja - 3 czerwca 2024 roku.

Nasz festiwal rozwija się w sposób nomadyczny, na miarę XXI wieku, szukając widza w całym kraju. Uważamy, że to jest przyszłość festiwali filmowych. Podchodzimy niezmiernie poważnie do priorytetów upowszechniania kultury filmowej partnerskich instytucji dofinansowujących festiwal. Rosnąca publiczność, ranga festiwalu na arenie międzynarodowej oraz wzrastająca liczba partnerów świadczą o słuszności konceptu rozwoju festiwalu i tworzenia wspólnoty widzów oraz organizacji współorganizujących to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce.

Czytaj więcej

 

PONAD 144 000 OSÓB UCZESTNICZYŁO W 20. EDYCJI FESTIWALU! [ZDJĘCIA]

 

Nasz zasięg i widzowie festiwalu

MDAG to największy festiwal filmowy w Polsce, najważniejsze święto sztuki dokumentalnej w kraju oraz jedno z największych wydarzeń filmowych na świecie.

Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach ( Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Lublin, Bydgoszcz i Łódź).

Całkowita suma uczestników w 2023 roku: 144 483 osób

Całkowita suma filmów w programie w 2023 roku: 188 tytułów

 

Kim są nasi widzowie_ki?

Wielki sukces
2. MDAG INDUSTRY!

2. edycja MDAG Industry pokazała, że wydarzenie rośnie w siłę i staje się jedną z najważniejszych przestrzeni dla rozwoju branży dokumentalnej w Polsce!

MDAG Industry to projekt wyjątkowego wydarzenia dla branży filmowej, które łączy polskich twórców z zagranicznymi przedstawicielami festiwali, dystrybutorami, producentami, agentami sprzedaży oraz znanymi gwiazdami współczesnego kina.

Zaczęliśmy w 2021 roku od jednego wydarzenia, w 2022 stworzyliśmy rozbudowany moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. W tym roku zaproponowaliśmy szeroki program - to kolejny krok w rozwoju działań branżowych.

W tym roku w wydarzeniach w ramach MDAG Industry wzięło udział 1010 osób!

MDAGfavicon-129x129.png

Partnerzy

Liczba wszystkich patronów medialnych:

25

Liczba wszystkich partnerów festiwalu:

49

Festiwal w mediach

Liczba publikacji w 2023 roku:

6008

Szacunkowa suma AVE (ekwiwalentu reklamowego) dla publikacji o festiwalu w 2023 roku:

30 479 870 zł

Wydarzenia

Harmonogram 20. MDAG zawierał w sumie 292 wydarzenia towarzyszące, koncerty oraz sesje Q&A - zarówno offline jak i online.

Widzowie mogli wysłuchać i sami zadać pytania 124 twórcom lub bohaterom filmów podczas 127 spotkań z nimi.

Spotkania z twórcami (Q&A)

20. edycja MDAG była szansą na spotkanie z wieloma wybitnymi postaci ze świata kina dokumentalnego. Festiwal ponownie ugościł twórców i bohaterów filmowych, pochodzących z różnych zakątków globu, tworząc niezwykłą okazję do osobistych rozmów i wymiany myśli.

Wśród gości festiwalowych znalazł się reżyser Sam Green, który przyjechał z interaktywnym projektem „32 dźwięki". Green zdobył nominację do Oscara za film „The Weather Underground". Erik Gandini, włosko-szwedzki reżyser, i przyjaciel festiwalu zaprezentował „Świat po pracy". Gandini jest znany z takich hitów, jak „Szwedzka teoria miłości” czy „Nadprodukcja. Terror konsumpcji". Z kolei duńska reżyserka Lea Glob zwyciężyła w tym roku w Konkursie Głównym MDAG dzięki filmowi „Apolonia, Apolonia", który zdobyły także liczne nagrody na innych międzynarodowych festiwalach.

Warto także wspomnieć o samej tytułowej Apolonii Sokół, francuskiej malarce z polskimi korzeniami, która odwiedziła Warszawę i spotkała się z publicznością. Jej prace wyrażają silne polityczne przesłanie, a sama Apolonia walczy o prawa kobiet oraz mniejszości przez swoją sztukę.

Vitaly Mansky, wybitny reżyser i producent dokumentalny, znany ze swoich odważnych produkcji, powrócił na MDAG z wstrząsającym filmem „Wschodni front”, pokazującym front rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Andreas Koefoed i Jorgen Leth wspólnie stworzyli film "Muzyka dla czarnych gołębi", opowiadając w uniwersalny sposób o tym, jak powstaje muzyka. Podczas festiwalu odbył się także koncert duńskiego gitarzysty Jakoba Bro, bohatera filmu, który wystąpił razem z norweskim trębaczem Arve Henriksenem i perkusistą Joey'em Baronem, przynosząc niezapomnianą dawkę muzykalnych doznań.

Jak co roku festiwal gościł wielu polskich twórców. Jakub Piątek podzielił się z publicznością swoim filmem „Pianoforte", który miał swoją światową premierę w Sundance. Kuba Mikurda, znany reżyser i badacz filmu, tym razem przedstawił świat Stanisława Lema w „Solaris Mon Amour", które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmu „Vika!” oraz bohaterka filmu, DJ Vika, skradły serca publiczności w kilku miastach festiwalowych. Spoglądającą z plakatu twarzą tegorocznego festiwalu była za to Alisa Kovalenko - ukraińska reżyserka, która sama uczestniczyła w walce na froncie wojny spowodowanej rosyjską inwazją w Ukrainie. Jej film „Nie znikniemy”, który jest polską koprodukcją, miał swoją światową premierę na Berlinale.

20. edycja Millennium Docs Against Gravity zaprezentowała bogactwo perspektyw, głęboką refleksję i inspirujące historie, które łączą twórców oraz widzów kina dokumentalnego.

Debaty i warsztaty

W trakcie 20. edycji festiwalu odbyło się w sumie 48 wydarzeń - 20 wydarzeń towarzyszących,
6 wydarzeń muzycznych, 17 wydarzeń w strefie Safe Space oraz 5 wydarzeń online.

Jubileuszowa edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity pozwoliła nam razem z czołowymi twórcami i twórczyniami kina dokumentalnego podsumować dotychczasowe dwie dekady historii w myśl słów: Nie bądź obojętna_ny. Zwróciliśmy uwagę na ludzi, którzy poprzez swoją pracę dokumentalną zbliżają nas do doświadczeń innych, pomagają dostrzec to, co z daleka nie zawsze jest widoczne, mobilizując tym samym do działania. Porozmawialiśmy o niezwykłej wartości samego kina, które uczy nas wrażliwości na świat.

Zajrzeliśmy za kulisy dokumentalnych planów dzięki gościnni zza oceanu: Margaret Ratliff, która jest współproducentką i kluczową uczestniczką filmu „Bohater_ka", w którym analizuje swój udział w produkcji dokumentalnego true-crime Netflixa z 2018 r. - „Schodów" (The Staircase), a obecnie pracuje w organizacji non-profit Documentary Participants Empowerment Alliance. Wiedząc, że życie bohaterów i bohaterek przełożone na język filmu wraz z datą premiery zmienia się nieodwracalnie zastanowiliśmy się, jaką cenę płacą za podzielenie się swoją historią płacą i jak skutecznie zadbać o zdrowie psychiczne oraz prawa tych, których prywatne życie obserwować mogą ludzie na całym globie. 

Odeszliśmy także od materii dokumentalnej, przyglądając się kulisom intymnych scen w polskim filmie. W towarzystwie koordynatorki ds. intymnych, Marty Łachacz, polskiej reżyserki castingu Pauliny Krajnik i duetu aktorskiego: Anny Szymańczyk i Huberta Miłkowskiego porozmawialiśmy o ewolucji intymności na ekranie i zwróciliśmy uwagę na twórców i twórczynie, którzy odważnie przecierają drogę do zmian przy okazji filmu „Części intymne”.

O tym czy owa intymność ma granice - i jakie może przynieść korzyści, także społeczne porozmawialiśmy przy okazji filmu „Pornfluencerzy” z Yuli i Mateo, czyli duetem Owiaks Couple. Para aktorów i producentów multimedialnych treści dla dorosłych swoją działalność rozwija w branży porno oraz tam, gdzie mowa o ludzkiej seksualności, propagując badania na infekcje przenoszone drogą płciową oraz dialog skierowany na poznanie siebie i partnera w związku.

Zatrzymaliśmy się przy utopijnym marzeniu o świecie idealnym. Wraz z Martyną Wojciechowską, Aleksandrą Rutkowską i Martą Bąkowską stanęliśmy w obronie „młodych głów”, by lepiej zrozumieć uczucia osób dorastających, by skuteczniej pomóc im w kryzysie a to wszystko po filmie „Lato kolibrów”.

Poszukaliśmy sposobu na dialog z osobami o innym światopoglądzie w towarzystwie wybitnych naukowczyń: prof. Moniki Kostery i prof. Anny Gizy, do czego sprowokował nas film „Prawy chłopak”. 

Pozostaliśmy jak co roku blisko natury: zainspirowani Patagonią w debacie WFF Polska rozwinęliśmy wiedzę o obszarach chronionych prywatnie, które pokazuje także film „W zgodnie z naturą”. Spojrzeliśmy na polskie podwórko, szukając odpowiedzi na pytanie: Czy bogacz może ocalić świat? Szereg pytań postawiliśmy także w debacie z Amnesty International Polska po filmie „Śledczy”. Dowiedzieliśmy się, się jak wygląda praca śledczych w krajach targanych wojną i punktach zapalnych na świecie. Celem znalezienia odpowiedzi połączyliśmy się z Brianem Castnerem - specjalistą w dziedzinie niewybuchów, improwizowanych ładunków wybuchowych, śledztw powybuchowych oraz broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej, byłym żołnierzem i technikiem bombowy w Siłach Powietrznych USA, który służył w Iraku, Katarze czy Arabii Saudyjskiej. 

Wraz z queerowym kolektywem z Katowic Śląskiem Przegiętym otworzyliśmy pierwsze w historii festiwalu „docu-drag show”. W oparach brokatu, przy dźwiękach popowych i operowych hitów intymne opowieści o własnych tożsamościach wymieszały się z zadziwiającymi queerowymi historiami wyciągniętymi z lokalnych archiwów.

Nasi widzowie i widzki mieli okazję nie tylko zachwycać się ruchem, ale też spróbować swoich sił w tańcu. We współpracy z Teatrem Dramatycznym w Warszawie wykorzystaliśmy energię muzyczną Piny Baush (pokazaną w filmi „Tańcząc Pinę”), której scena była zawsze miejscem spotkania osób o różnym pochodzeniu, wyglądzie i usposobieniu. Razem z Katarzyną Małachowską udowodniliśmy, idąc za słowem PIny, że każdy z nas jest tancerzem_rką. Spotkanie z metodą pracy Piny Bausch było przede wszystkim pięknym spotkaniem z samym sobą.

Zastanowiliśmy się nad sztuką tu i teraz, razem z naszymi gośćmi i gościniami opowiadając o inkluzywności ekspozycji muzealnych przy okazji filmu „Białe jaja na ścianach”. Przyjrzeliśmy się także historii siostrzeństwa w różnych branżach, od literackiej po świat muzyki elektronicznej, zainspirowani filmem „Siostrzeństwo świętej sauny”.

Bartek Chaciński przybliżył historię znanego na całym globie utworu, tytułowego „Bella Ciao”, który przekraczał granice geograficzne i przebijał się przez różne kulturowe konteksty, a także kilku innych zaskakujących historiach melodii, którym nie mówimy „żegnaj”, tylko co najwyżej „do usłyszenia”.     

Safe Space MDAG

Sala nr 6 - pod tym adresem w samym sercu festiwalu, czyli

warszawskiej Kinotece (z wyłączeniem jednego wydarzenie w górnym foyer Teatru Studio) po raz pierwszy w historii MDAG powstała magiczna strefa wolności - Safe Space.

Stworzyliśmy bezpieczna przystań - wolną od oceny i uprzedzeń – dla wesołych i poważnych dyskusji oraz warsztatów i spotkań na temat wszystkich zjawisk, które kształtują nasz wewnętrzny świat.

Dzięki współpracy z partnerem Wellbee w okolicach strefy dyżurowali psycholodzy i psycholożki, z którymi można było porozmawiać w ramach konsultacji terapeutycznej lub po prostu zadać dowolne pytania, czy omówić emocje i przeżycia związane z filmowymi seansami.

Partner główny: Wellbee

Partnerzy: KPH, Fundacja #sexedpl, Fundacja UNAWEZA i Młode Głowy, It Girls (Sold Out Agencja), Newsweek Psychologia, Noizz.pl, Gazeta.pl, Radio 357

MDAGfavicon-129x129.png

Opinie zaproszonych gości

„Bardzo, bardzo dziękuję za zaproszenie, za rewelacyjna gościnę, za miłą atmosferę i ogólne ciepło Waszej imprezy. To, co robicie, jest naprawdę niezwykle i wiem, że nie jestem jedyna, która tak myśli, bo zarówno znajomi z branży jak i filmowcy zdają się podzielać to zdanie!”

— Ania Trzebiatowska, Sundance Film Festival

„Ogromne podziękowania za zaproszenie do Warszawy. To była czysta przyjemność uczestniczyć w wydarzeniach branżowych i cieszyć się waszym wspaniałym towarzystwem przez cały pobyt”.

— Rodrigo Pedro, Doclisboa

 

Festiwal trwa cały rok!

 

Poznajcie lepiej cykle filmowe Against Gravity

Nasza praca trwa okrągły rok. Z myślą o edukacji, ale też o ważnych sprawach społecznych, organizujemy cykle filmowe. Pojawiają się w różnych miastach, dając szansę na spotkanie z festiwalowymi (i nie tylko) hitami jeszcze szerszej publiczności.

Platforma VOD.MDAG.PL

Wszystko zaczęło się od Millennium Docs Against Gravity - największego festiwalu filmowego w Polsce. W pamiętnym 2020 roku festiwal odbył się po raz pierwszy w formule hybrydowej. Ponad 100 filmów zostało zaprezentowanych online po zakończeniu edycji kinowej. Ogromny sukces był dla nas kolejnym dowodem, że nadszedł czas, żeby stworzyć dla najciekawszych filmów dokumentalnych i fabularnych nowe miejsce w sieci. Miejsce, w którym każda osoba może poszerzyć swoją wiedzę o rzeczywistości, z czułością spojrzeć na innych i z troską na najbardziej palące problemy współczesnego świata.

Stawiamy na różnorodność tematów, dlatego w naszym katalogu nie brakuje tytułów o polityce, społeczeństwie, psychologii, nauce, sporcie, sztuce, architekturze i modzie. Filmy fabularne, które prezentujemy, to w ogromnej mierze kino art-housowe, przesuwające granice języka współczesnego kina.

Oprócz upowszechniania kultury filmowej oraz zapewniania widzom i widzkom silnych przeżyć, ważną częścią naszej misji jest rozbudzanie ciekawości. Dlatego bardzo szeroko i nowocześnie rozumianej edukacji poświęciliśmy osobną część naszego serwisu. Kierujemy ją do osób biorących udział w naszych fakultetach na najlepszych polskich uniwersytetach, ale zachęcamy też do wspólnego oglądania rodziców z dziećmi oraz uczniów. Liczne materiały dodatkowe pozwalają pogłębiać filmowe historie i tworzą jeszcze bardziej interaktywne treści dla wszystkich, którzy są ciekawi świata i trafili na vod.mdag.pl.